Zákaznická podpora
+420 608 330 123
(Po-Pá, 7-15:30)
Potisk a výšivka
+420 739 054 455
(Po-Pá, 7-15:30)
Nakupte ještě za 2 000 Kč
a dopravu máte zdarma
0 0 Kč
s DPH

Novinky 29. 1. 2020

Koronavirus Covid-19 - Ochrana před virovým onemocněním

Virová onemocnění dokáží pořádně znepříjemnit život. Když se nakazíte chřipkou, cítíte se slabí, prakticky nepoužitelní pro běžný život a musíte to pěkně vyležet. V době chřipkových epidemií se musí zvláště zdravotnický personál co nejlépe chránit před nakažením. Tím, že ochrání sebe, zabraňuje také dalšímu šíření nemoci.


Roušky a respirátory

Co je virus všeobecně

Virus je velmi malý nebuněčný organismus, který balancuje na hranici mezi živou a neživou hmotou. Dokáže se rozmnožovat pouze uvnitř hostitelské buňky. Obsahuje bílkovinu (obal) a genetickou informaci v podobě DNA nebo RNA. Viry jsou tak malé, že je lze pozorovat pouze elektronovým mikroskopem a jejich výskyt se nejčastěji odhaluje přítomností protilátek v těle nakaženého.

Co je to Koronavirus (Coronavirus)

Je to čeleď virů, do které spadají 4 různé podčeledi způsobující onemocnění zvířat i lidí. Zpravidla se jedná o běžné druhy nachlazení, ale už se objevily i závažnější onemocnění způsobená těmito viry. Například v roce 2002 to byl SARS a o deset let později v roce 2012 se objevil MERS.

Covid-19

Zatím nejnovější případ závažnějšího průběhu nemoci způsobuje od konce roku 2019 nový typ viru Covid-19, který se objevil na rybím trhu v čínském městě Wu-Chan a jeho okolí, na které byla uvalena karanténa. Virus je přenosný i z člověka na člověka.

Je nutné podléhat panice?

Nikoli. Ale je nutné dodržování základní hygieny a dodržování vydaných pokynů.

Jaké jsou příznaky nákazou Covid-19?

Prakticky stejné jako u klasické chřipky - zvýšená teplota, kašel, zhoršené dýchání a celková únava. Větší problémy mají lidé se sníženou imunitou (staří a chronicky nemocní). U takových pacientů může vést k infekci a zápalu plic, selhání ledvin nebo dokonce smrti.

Jak se před virovou infekcí ochránit?

Pokyny pro zdravotnický personál, který může přímo přijít do kontaktu s virem. Tito zdravotníci musí chránit své oči a to uzavřenými brýlemi nebo celoobličejovými štíty a maskami, dále pak používají rukavice, voděodolné oděvy a respirátory. Ty musí splňovat minimálně třídu FFP3 (popř. musí podléhat USA standardu N95).

Ochrana celého těla pro zdravotníky

Aby oděvy zabránily přenosu infekce na zdravého člověka, musí splňovat normu EN 14126. Jedná se například o Jednorázový ochranný overal Tyvek® Classic Xpert.

Ochranné rukavice

Jako ochrana před viry slouží speciální gumové rukavice. Ty musí splňovat normu EN 341-2:2015 a zároveň vyhovět také testu ISO 16604:2004 (metoda B). Například nitrilové rukavice ANSELL SOL-VEX 37-676.

Přečtěte si, jak správně vybrat pracovní rukavice. Máme pracovní rukavice do každého oboru.

Respirátory

Je rozdíl mezi rouškou a respirátorem?

Běžné roušky

Klasickým mýtem je, že obyčejná rouška vás ochrání před nákazou.

Obyčejné roušky nemohou zabránit nakažení zdravého člověka nemocným jedincem. Mohou pomoci pouze naopak, když je nosí nemocný a snižuje tím pravděpodobnost nákazy druhých. Zabraňují tedy pouze průniku zevnitř ven a je nutné je často měnit. Pokud jste nemocní a nechcete nakazit ostatní, můžete si tedy pořídit i tyto obyčejné jednorázové roušky.

Respirátor - jediný prostředek, který vás spolehlivě ochrání

Naopak faktem je, že respirátory zabraňují nákaze zvenku. U respirátorů ale vždy vybírejte podle filtrační třídy. Spolehlivě fungují ty s označením FFP3, částečně pak i FFP2. Například Respirátor 3M AURA 9332+. Jedná se ale vždy o respirátory na jedno použití (tzn. maximálně jedna pracovní směna). Po tomto použití je potřeba s nimi zacházet jako s biologickým odpadem a neskladovat je pro další použití, ale neprodleně zlikvidovat. Vždy také dbejte na správné nasazení a těsnění respirátoru. Muži by měli být oholení, protože vousy (a to i krátké) výrazně snižují utěsnění a tím výrazně snižují schopnost ochrany.

 

 

 


Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli

Rubrika

NovinkyAutor článku
Monika Hloušková
Autor článku
Monika Hloušková

Do společnosti Dobrý textil jsem nastoupila už v roce 2017. Nejdříve jsem začala pracovat jako součást zákaznické podpory a vyřizovala jsem také objednávky. Postupně jsem se ale stále více začala věnovat psaní článků na blog a správě produktů. Nakonec jsem tedy zákaznickou podporu opustila a naplno se nyní věnuji produktovému managementu a marketingu.Komentáře

Zatím žádné názory


Napsat komentář

Články, které by vás mohly zajímat 9

Jak vznikl suchý zip

Jak vznikl suchý zip

Suchý zip je nedílnou součástí nejen módního průmyslu. Většina světa ho zná pod názvem Velcro. Věděli jste ale, že jeho…

Číst více

Nabízíme ekologické balení

Nabízíme ekologické balení

Do naší nabídky rozšířených služeb jsme nově zařadili také možnost přikoupit si ekologické balení objednávky.

Číst více

Jak vzniklo tričko

Jak vzniklo tričko

Klasické tričko je součástí šatníku každého z nás. Je pohodlné, příjemné, praktické a dokáže být i elegantní. Jeho…

Číst více

Kde se vzala polokošile

Kde se vzala polokošile

Říká se jim polokošile nebo polo trička a jsou trendy součástí šatníku téměř každého muže. Kde a proč ale vlastně…

Číst více

Jak se připravit na jaro

Jak se připravit na jaro

Jaro už je tady! Čeká nás příjemnější počasí, louky budou poseté květinami, sluníčko nás ohřeje a dny budou zase o něco…

Číst více

Víte proč se slaví Mezinárodní den žen?

Víte proč se slaví Mezinárodní den žen?

Víte, proč se slaví Mezinárodní den žen? Slavíte tento významný den nebo ho máte spojený s minulým režimem? Pokud vás…

Číst více

Fotoreportáž: Další velké stěhování

Fotoreportáž: Další velké stěhování

Prohlédněte si fotoreportáž a projdete s námi celým procesem přestavby a stěhování od začátku do konce.

Číst více

Z chaty do haly aneb Jak roste Dobrý Textil

Zajímá vás, jak vznikl náš eshop od prvního prodaného trička až po tisíce produktů v hale? Přemýšlíte někdy, jak asi…

Číst více

Ručníkový den

Ručníkový den

Ručníkový den se slaví každý rok 25. května. Jde o vyjádření úcty spisovateli Douglasu Adamsovi od jeho věrných…

Číst více