Novinky 29. 1. 2020
Virová onemocnění dokáží pořádně znepříjemnit život. Když se nakazíte chřipkou, cítíte se slabí, prakticky nepoužitelní pro běžný život a musíte to pěkně vyležet. V době chřipkových epidemií se musí zvláště zdravotnický personál co nejlépe chránit před nakažením. Tím, že ochrání sebe, zabraňuje také dalšímu šíření nemoci.
Virus je velmi malý nebuněčný organismus, který balancuje na hranici mezi živou a neživou hmotou. Dokáže se rozmnožovat pouze uvnitř hostitelské buňky. Obsahuje bílkovinu (obal) a genetickou informaci v podobě DNA nebo RNA. Viry jsou tak malé, že je lze pozorovat pouze elektronovým mikroskopem a jejich výskyt se nejčastěji odhaluje přítomností protilátek v těle nakaženého.
Je to čeleď virů, do které spadají 4 různé podčeledi způsobující onemocnění zvířat i lidí. Zpravidla se jedná o běžné druhy nachlazení, ale už se objevily i závažnější onemocnění způsobená těmito viry. Například v roce 2002 to byl SARS a o deset let později v roce 2012 se objevil MERS.
Zatím nejnovější případ závažnějšího průběhu nemoci způsobuje od konce roku 2019 nový typ viru Covid-19, který se objevil na rybím trhu v čínském městě Wu-Chan a jeho okolí, na které byla uvalena karanténa. Virus je přenosný i z člověka na člověka.
Nikoli. Ale je nutné dodržování základní hygieny a dodržování vydaných pokynů.
Prakticky stejné jako u klasické chřipky - zvýšená teplota, kašel, zhoršené dýchání a celková únava. Větší problémy mají lidé se sníženou imunitou (staří a chronicky nemocní). U takových pacientů může vést k infekci a zápalu plic, selhání ledvin nebo dokonce smrti.
Pokyny pro zdravotnický personál, který může přímo přijít do kontaktu s virem. Tito zdravotníci musí chránit své oči a to uzavřenými brýlemi nebo celoobličejovými štíty a maskami, dále pak používají rukavice, voděodolné oděvy a respirátory. Ty musí splňovat minimálně třídu FFP3 (popř. musí podléhat USA standardu N95).
Aby oděvy zabránily přenosu infekce na zdravého člověka, musí splňovat normu EN 14126. Jedná se například o Jednorázový ochranný overal DuPont Tyvek® 500 Xpert.
Jako ochrana před viry slouží speciální gumové rukavice. Ty musí splňovat normu EN 341-2:2015 a zároveň vyhovět také testu ISO 16604:2004 (metoda B). Například nitrilové rukavice ANSELL SOL-VEX 37-676.
Přečtěte si, jak správně vybrat pracovní rukavice. Máme pracovní rukavice do každého oboru.
Klasickým mýtem je, že obyčejná rouška vás ochrání před nákazou.
Obyčejné roušky nemohou zabránit nakažení zdravého člověka nemocným jedincem. Mohou pomoci pouze naopak, když je nosí nemocný a snižuje tím pravděpodobnost nákazy druhých. Zabraňují tedy pouze průniku zevnitř ven a je nutné je často měnit. Pokud jste nemocní a nechcete nakazit ostatní, můžete si tedy pořídit i tyto obyčejné jednorázové roušky.
Naopak faktem je, že respirátory zabraňují nákaze zvenku. U respirátorů ale vždy vybírejte podle filtrační třídy. Spolehlivě fungují ty s označením FFP3, částečně pak i FFP2. Například Respirátor 3M AURA 9332+. Jedná se ale vždy o respirátory na jedno použití (tzn. maximálně jedna pracovní směna). Po tomto použití je potřeba s nimi zacházet jako s biologickým odpadem a neskladovat je pro další použití, ale neprodleně zlikvidovat. Vždy také dbejte na správné nasazení a těsnění respirátoru. Muži by měli být oholení, protože vousy (a to i krátké) výrazně snižují utěsnění a tím výrazně snižují schopnost ochrany.
Rubrika
Do společnosti Dobrý textil jsem nastoupila už v roce 2017. Nejdříve jsem začala pracovat jako součást zákaznické podpory a vyřizovala jsem také objednávky. Postupně jsem se ale stále více začala věnovat psaní článků na blog a správě produktů. Nakonec jsem tedy zákaznickou podporu opustila a naplno se nyní věnuji produktovému managementu a marketingu.
Komentáře
Ing. Karel Starosta 29. 10. 2020
Marně na internetu pátrám, za jakých podmínek a jak rychle je COVID 19 v životním prostředí likvidován.
Jak dlouho přežívá za horka či naopak mrazu? Ničí ho záření Slunce? Vlhko či úplné sucho?
Dočetl jsem se, že v USA dělali testy s UV zářením ze zdroje "Kr-Cl". Ten vyzařuje na vlnové délce 260 nm, zatímco běžné "horské slunce" má asi 280 či 290 nm. Ničí COVID 19 za pár minut na 99,9% a přitom není vidět a neškodí očím ani pokožce.
Proč se o tom nikdo tady nezmiňuje? Ten zářič by mohl být v divadlech, koncertních sálech či sportovních halách a nebyla by nutná blokace jejich činnosti.
Má někdo z vás vysvětlení, proč tomu tak není?
Prosím o odpověď na starosta.k@seznam.cz
Specialista na dobrý textil 30. 10. 2020
Dobrý den, určitě bude spousta studií a článků, některé nejspíše i veřejně přístupné. Předpokládám ale, že všechny v angličtině. Doporučuji pátrat tam. Můžete zkusit například https://onlinelibrary.wiley.com/
My nejsme lékaři, epidemiologové, imunologové ani virologové. S tímto Vám tedy bohužel nemáme jak pomoct.