Poradna 16. 9. 2016
Do pračky ji určitě nedávejte, mohla by se zničit. Kožená bunda obvykle v šatníku vydrží i několik let. Je ale potřeba o ni správně pečovat, aby stále vypadala jako nová. Především záleží na tom, jaký povrch kožená bunda má. Od toho se také odvíjí způsob jejího ošetření.
Broušená kůže se také nazývá semiš. Pokud je broušená z rubu (takzvaně “od masa”), říká se jí velur a je hrubší. Nubuk je naopak kůže broušená po líci a má povrch jemnější, dá se po něm malovat prstem.
Semiš se nikdy nečistí na mokro, mohla by se zničit struktura vlasu a také by mohly vzniknout nevzhledné mapy. Podívejte se na všitý lísteček, pokud je možné koženou bundu prát, držte se symbolů pro údržbu.
Jak čistit: Semiš se čistí speciálním brusným polštářkem nebo gumou na kůži. Pokud nemáte ani jedno po ruce, můžete použít i měkký kartáček nebo hrubší houbičku. Broušenou kůži kartáčujte v obou směrech po vlasu i proti.
Vykartáčování odstraní stopy od deště, slepená i ušpiněná místa. Silné zašpinění (například od propisky) jednoduše vygumujte gumou. Existuje speciální guma na kůži, ale pokud budete postupovat velmi opatrně, můžete použít i gumu na papír.
Na počátku nošení se může na semiši objevovat velmi jemný prach, který vznikl ještě při broušení. Snadno jej vysajete pomocí kulaté hadice vysavače, vyklepete nebo setřete mírně navlhčenou jelenicí.
Skvrny od mastnoty nebo oleje posypte silnou vrstvou prášku z křídy nebo magnesia a nechte 24 hodin působit, následně opatrně setřepte, vyfoukejte a vykartáčujte.
Na co si dát pozor: Bundy z broušené kůže byste neměli nosit v dešti, za hustého sněžení, v mlze nebo v prašném prostředí.
Hladká kůže s mírně lesklým povrchem se nazývá nappa. Není náchylná na vodu jako semiš, ale přesto byste si měli dávat pozor, abyste kůži zcela nepromočili.
Jak čistit: Ušpiněná místa přetřete vlhkým bavlněným hadříkem a mýdlovou vodou. Následně vytřete do sucha.
Na co si dát pozor: Hladká kůže nesmí přeschnout, jinak by mohla popraskat. Pokud jste tedy zmokli, je nutné bundu po schnutí naimpregnovat. Běžně by se měla kožená bunda impregnovat alespoň 2× nebo 3× ročně. V kožených galanteriích zakoupíte impregnaci na kůži nebo můžete použít mastné krémy jako například Indulonu.
Žehlení: Pokud se během skladování na bundě vytvořily nevzhledné sklady, je možné ji opatrně přežehlit parní žehličkou, případně běžnou žehličkou přes několik vrstev novin.
Jak čistit hladkou kůži | Vlhkým bavlněným hadříkem s mýdlovou vodou |
Jak zabránit popraskání | Nenechte kůži přeschnout - impregnujte 2-3x ročně |
Jak narovnat sklady na kůži | Opatrně parní žehličkou nebo běžnou žehličkou přes několik vrstev novin |
Pokud vlastníte kožešinový kabátek a omylem jste si ho ušpinili, máme pro vás dobrou zprávu. Čistění vnější vrstvy – tedy srsti je mnohem jednodušší, než čistění kůže.
Jak čistit: Kožešinu nejprve důkladně vyklepejte, vykartáčujte a ještě šetrně přejeďte vysavačem. Kupte si aceton nebo technický benzín (seženete v lakýrnických potřebách nebo větší drogerii) a smíchejte jej s moukou nebo krupicí a následně vetřete do kožichu. Nechte zaschnout, působit a poté opět důkladně vyklepejte, vykartáčujte a vysajte. Kožešinový kabát následně zavěste a nechte vyvětrat. Čistící směs můžete také vytvořit z lžičky lihu, tří lžiček soli a půllitru vody.
Lesklá kožešina: Po čištění otřete kožešinu vlhkým hadříkem namočeným v octu – kožešina se tím oživí, rozzáří a je mnohem lesklejší.
Na co si dát pozor: Vnější srst na kožešině se může namočit, ale vnitřní kůže nikoliv. Nikdy tedy kožešiny neperte v pračce. Pokud se kůže namočí, okamžitě ji natřete lojem nebo jinou mastnou impregnací.
Pokud bunda zapáchá například po kouři, je dost těžké toto aroma odstranit. Jednou z možností je bundu nechat vyvětrat. Organický zápach se časem sám odvětrá, může to ale trvat i několik dní. Další možností je zavěsit bundu nad teplý radiátor. I v tomto případě však budete potřebovat hodně trpělivosti. Odstranění pachů můžete urychlit tím, že do bundy nasypete kávu a zabalíte například do igelitového pytle. Po 24 hodinách kávu vyklepejte a vykartáčujte, pach by se tím měl znatelně omezit.
Nezapomeňte kožené bundy impregnovat před prvním nošením a následně alespoň 2× nebo 3× ročně. Na hladkou kůži je vhodná mastná impregnace, tu buď koupíte v obchodě nebo použijte například Indulonu. Na semiš již levný domácí pomocník neexistuje, impregnovat by se měl vrstvou teflonu nebo silikonu, který obsahují jedině kupované spreje.
Vyvarujte se promoknutí. Pokud ale přece jen zmoknete, bundu následně sušte na tvarovaném ramínku v teple, ale nikoliv přímo nad radiátorem. Usušený oděv následně můžete lehce přežehlit přes vrstvu novin nebo suchou tkaninu.
Na čištění nikdy nepoužívejte tvrdá rozpouštědla jako je aceton, benzín nebo odlakovač.
Tyto postupy čištění můžete použít na jakékoliv kožené oděvy nebo obuv. Například kožené boty můžete čistit stejným způsobem:
|
|
|
Rubrika
Do společnosti Dobrý textil jsem nastoupila už v roce 2017. Nejdříve jsem začala pracovat jako součást zákaznické podpory a vyřizovala jsem také objednávky. Postupně jsem se ale stále více začala věnovat psaní článků na blog a správě produktů. Nakonec jsem tedy zákaznickou podporu opustila a naplno se nyní věnuji produktovému managementu a marketingu.
Komentáře
Jana Hájová 16. 9. 2020
Dobrý den, mohla byste mi prosím poradit, jestli se dá něco udělat s koženou bundou, které po dlouhodobém nošení je zvláště u krku a na exponovaných místech lesklá. Vypadá jako umaštěná. Je to synova oblíbená bunda, nosí ji roky, nechce se jí vzdát, ale už nevypadá hezky. Děkuji za radu.
Specialista na dobrý textil 26. 10. 2020
Dobrý den, s tímto bohužel nemáme žádné zkušenosti :(