• +420 608 330 123 (zákaznická podpora, 7-15:30)
 • +420 739 054 455 (potisk a výšivka)
 • obchod@dobrytextil.cz

Kategorie


Cena dopravy

Cena dopravy

Jak vzniklo tričko

Klasické tričko je součástí šatníku každého z nás. Je pohodlné, příjemné, praktické a dokáže být i elegantní. Jeho historie ale není až tak dlouhá jak by se mohlo zdát. Víte, kdy obyčejné tričko spatřilo světlo světa?

 1. Historie
 2. Potisk
 3. Současnost
 4. Zajímavosti

Napadlo vás někdy, jak se stalo tričko součástí běžného šatníku lidí po celém světě? Jeho zavedení do světa módy znamenalo v tomto odvětví obrovskou revoluci.

Historie trička

Tričko původně vzniklo ze spodního prádla. U něj šlo především o pohodlí, protože knoflíčky na oblečení byly, hlavně při spánku, velmi nepraktické. Počátky trička sahají až ke konci 19. století, kdy poprvé dělníci vyrobili tričko rozstříhnutím svého pyžama na dvě půlky. Jeho horní část pak nosili při práci v teplejších měsících roku.

S oficiální výrobou se pak začalo během Mexicko-Americké války, kdy začali vojáci námořnictva spojených států tričko nosit tričko jako součást uniformy.

První pojmenování tričko (angl. T-shirt) získalo díky svému tvaru (doslovný překlad je T-košile) a začalo se používat v roce 1920, kdy ho tak ve své knize Na prahu ráje nazval Francis Scott Fitzgerald.

Počátkem 20. století ale tričko stále nebylo běžně součástí každého šatníku. Jednalo se spíše o výjimky a nejčastěji ho nosili dělníci a vojáci.

K jeho celosvětovému rozmachu došlo až v 50. letech 20. století a to zejména díky Hollywoodu. Sexymbol tehdejší doby, Marlon Brando, oblékl tričko ve snímku Tramvaj do stanice Touha. Lidé si všimli, že i v obyčejném tričku mohou vypadat velmi dobře a brzy se po něm začal shánět téměř každý. Hlavně mladí muži se chtěli idolu své doby podobat a poptávka po tričkách vzrostla raketovou rychlostí. Zpočátku se jednalo o "rebelský" kousek oblečení, ale postupně si našel své místo i ve společnosti luxusních značek a nahradil tak do té doby suverénní košili.

Potištěná trička

Dalším velkým milníkem bylo zjištění, že lidé mají zájem o trička ozdobená různými motivy a že se dají použít pro reklamní účely. Pro svou volební kampaň je použil například Thomas E. Dewey, který na ně nechal nastisknout svůj volební slogan. Nejzásadnější krok v tomto odvětví však udělala ke konci 50. let firma Tropix Togs, která získala od studia Walt Disney licenci na potisk jejich kreslených postaviček. Poprvé se tak setkáváme s tričky s hlavou Mickey Mouse. Jako houby po dešti se začaly množit společnosti, které na trička tiskly, a tak se k Mickeymu brzy přidaly třeba hudební skupiny. Oba trendy jsou tu dodnes a jejich oblíbenost nijak neklesá.

Potištěná trička se stala brzy jakýmsi sebevyjádřením naší osobnosti. Vše začalo v 60. letech jako marketingová akce reklamní agentury Wells Rich Greene, která za účelem většího prodeje suvenýru vytvořila pro stát New York dnes již ikonická trička s nápisem I ♥ New York. Byl to obrovský trhák a jistě jste si sami všimli, že dnes je variací tohoto nápisu na trhu neuvěřitelné množství.

Současné trendy

Dnes jsou již trička naprosto běžná i v lepší společnosti. Nabízí je dokonce i takové luxusní značky jako The Gap, Ralph Lauren nebo Calvin Klein. Staly se symbolem naší doby a v posledních letech se začínají objevovat i různé vymoženosti v podobě triček hrajících, svítících a připojitelných k přenosným zařízením. Každá doba si jednoduše žádá své a ani do budoucna se trička určitě nevytratí z našeho šatníku.

Věděli jste, že...?

 • 21. červen je mezinárodním dnem triček, kdy vzdáváme hold tomuto ikonickému oblečení
 • nejčastějším materiálem pro výrobu triček je bavlna, kterou lidé pěstují již více než 7000 let
 • trička byla zpočátku určena výhradně pro muže
 • trička už byla vyrobena z nepřeberného množství materiálů včetně kůže, zlata a dokonce lidských vlasů
 • ročně se na celém světě prodá více než 2 biliony triček

 Ověřeno našimi zákazníky

98% zákazníků doporučuje náš obchod.

→ Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz
Jak jsou recenze shromažďovány?

pěkná trička za dobrou cenu, funčkní tričko vypadá i funkčně

Ověřený zákazník, 07 .07. 2020
*****

Obchod doporučuji.

Ověřený zákazník, 07 .07. 2020
*****

Již jsem zde nakupoval, zboží je kvalitní, rychle dodání, velká spokojenost

Ověřený zákazník, 07 .07. 2020
*****