- Proč prádlo zatuchlo
- Jak předcházet zápachu prádla
- Jak se zbavit již vzniklého zápachu
Právě jste vytáhli čerstvě vyprané prádlo z pračky a už teď cítíte, že něco není úplně v pořádku? Pokud jste čekali, že čisté prádlo bude svěže a příjemně voňavé, a místo toho z něj čpí jen zatuchlý odér, bude nejspíš něco špatně. Existuje hned několik důvodů, proč tomu tak je.

1. Proč prádlo zatuchlo
Důvodů, proč prádlo zatuchlo může být hned několik a není vždy snadné odhalit viníka napoprvé.
- Zavřená pračka - prádlo vytáhněte z pračky ihned po vyprání a poté nechte pračku otevřenou, aby mohla zevnitř vyschnout.
- Nízká teplota praní - praní na nízké teploty je ekologičtější a většina oblečení dnes praní na vysoké teploty ani neumožňuje. Ale často je právě nízká teplota praní důvodem, proč prádlo zapáchá. Čistící prostředky se hůře rozpouští i vyplachují a mohou se v pračce usadit. Tyto usazeniny se pak mohou uvolňovat a způsobovat zápach.
- Přeplněná pračka - nikdy nepřeplňujte buben pračky. Vždy nechte prádlu možnost, aby se mohlo při praní volně pohybovat a tím i vyčistit. Když je prádla v pračce moc, prací prostředek se nedostane rovnoměrně na všechno oblečení, může se na prádle i usazovat. Nakonec pak není prádlo kvalitně vyprané a zapáchá.
- Prací gely - v dnešní době stále více roste obliba pracích gelů, jejich konzistence má ale bohužel často ve zvyku zanášet úzká místa pračky, kde se pak tvoří zapáchající nánosy.
- Vodní kámen - ano i vodní kámen může být zodpovědný za nevábně vonící prádlo. Pokud perete v tvrdé vodě a nepoužíváte změkčovač, může se vodní kámen usadit na topné spirále. Ta pak nehřeje a ve studené vodě se prádlo jednoduše nevypere.
- Špatné sušení - pokud vaše prádlo nezapáchalo hned po vytažení z pračky, ale začalo být cítit v průběhu sušení, na vině bude nejspíš špatný způsob sušení. Prádlo je potřeba vysušit hned a rychle. V létě to zpravidla nebývá problém, ale v zimě bez sušičky vám může snadno a rychle zatuchnout. A pokud používáte sušičku - nezapomeňte ji pravidelně čistit.
- Chyba je v pračce - samozřejmě se může stát, že ani jedno z výše zmíněných není příčinou problému. Může se jednat i o komplikovanější situaci, na kterou bude nutné zavolat opraváře. Může jít například o špatné čerpadlo, které nevypustí dokonale špinavou vodu a prádlo pak zatuchá. Tady už si ale sami neporadíte a potřebujete specialistu.
2. Jak předcházet zápachu
Nejjednodušším způsobem, jak si poradit se zatuchlým prádlem, je vůbec ho nenechat zatuchnout. Existuje pár snadných úkonů, při jejichž dodržování nedáte zápachu žádnou šanci.
- Pravidelně pračku čistěte - pračka zanesená nečistotami a vodním kamenem podporuje růst plísní i bakterií vyvolávajícími nepříjemný zápach. Je proto důležité pračku občas vyčistit. Vyperte třeba ručníky na vysokou teplotu, která zničí bakterie i plísně. Pokud má pračka vlastní čištění, pravidelně ho zapínejte. U starších praček můžete použít speciální přípravek na čištění pračky. Pravidelně vymývejte nádobu na prášek a kontrolujte a čistěte i gumové těsnění. Nebo si rovnou přečtěte náš článek o tom, jak vyčistit pračku.
- Správné dávkování pracího prostředku - jestli máte pocit, že čím více pracího prostředku přidáte, tím více bude prádlo vonět, jste na omylu. Pokud je pracího prostředku příliš mnoho, špatně se rozpouští a má tendenci se usadit nejen v pračce, ale i přímo na prádle. To pak může způsobovat nejen zápach, ale i kožní problémy. Zároveň není vhodné ani používat příliš málo pracího prostředku. Proto vždy důkladně čtěte návod na vašem pracím prostředku. Víte, kdy při praní rozhodně nepoužívat aviváž?
- Pračku větrejte - po praní je pračka vlhká a teplá, což jsou optimální podmínky pro růst plísní a bakterií. Proto je potřeba nechat pračku po praní pořádně vyvětrat. Nezapomeňte otevřít i přihrádku na prací prostředky. Pokud je pračka větraná a suchá, nemají plísně a s nimi spojený zápach žádnou šanci.
Přečtěte si také, jak odstranit zápach z bot.
3. Jak se zbavit již vzniklého zápachu
Pokud už ale vyprané prádlo zasmrádlo, nemáte jinou možnost než se tohoto zápachu zbavit. Existuje několik způsobů, které mohou pomoci prádlo osvěžit.
- Praní v octu - prádlo často zapáchá z důvodu, že je na vláknech usazený prací prostředek. Ten vytvoří "krustu", kterou nelze pracím prostředkem vyprat. Levným a jednoduchým řešení, který používají i profesionální prádelny, je vyprat prádlo v kyselé prací lázni. Ta naruší strukturu inkrustací a usazeniny se z prádla uvolní. Existují samozřejmě speciální přípravky, ale ty se nedají běžně koupit. Naprosto stejně vám ovšem poslouží běžný ocet. Přidejte ho do praní, nezáleží ani na teplotě praní. Stejně odstraní usazeniny z mřížky prádla za studena i za tepla. Při praní v této kyselé lázni nepřidávejte k prádlu prací prostředek - narušili byste reakci a nic by se nestalo. Pokud je potřeba, můžete opakovat, dokud se z prádla neodstraní nánosy. Pak již můžete prádlo vyprat v klasické prací lázni s běžnými prostředky na praní.
- Kypřící prášek - některé hospodyňky používají na praní kypřící prášek. Klasicky naplňte pračku a přidejte prací prostředky do přihrádky, jak jste zvyklí. Poté stačí přisypat kypřící prášek do bubnu pračky - na jednu várku jeden sáček. Kypřící prášek odstraňuje zatuchlý zápach z prádla a navíc ho osvěží a rozjasní.
- Soda - dobře pohlcuje pachy také soda. Dejte zatuchlé prádlo do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Je dobré nechat ji působit přes noc, ale pokud nemáte čas, může stačit i několik hodin. Jakmile prádlo vytáhnete, oprašte ho a dejte vyprat. Klidně do praní přidejte kypřící prášek nebo ocet dle výše zmíněných návodů a můžete dosáhnout silnějšího účinku. Na sodu ale pozor, je poměrně agresivní a při častém používání může vlákna oblečení i poškodit.
Komentáře
Lucie 16. 11. 2020
Koupila jsem z Číny batůžek a po rozbalení jsem málem padla z toho smradu. Taková chemická zatuchlina. Nemá někdo tip, jak se toho zbavit? Nechala jsem namocit s pracím gelem, týden větrala venku, nechala přes noc v octovem roztoku, strikala vonnou sílící a pořád to neskutečně smrdí.
Specialista na dobrý textil 18. 11. 2020
Dobrý den, bohužel s tímto zkušenosti nemáme :( Můžete vyzkoušet ještě přisypat do sáčku s batůžkem jedlou sodu - ta obecně pohlcuje pachy. Ale pokud už jste to týden větrala venku, je možné, že se jedná pouze o nekvalitní materiál a nemusí vyčuchnout vůbec :( Pokud budete chtít, můžete mrknout na některý z našich batůžků: https://www.dobrytextil.cz/tasky-a-batohy/batohy-do-mesta/